Adrese

Saint-Gobain Celtniecības Produkti

Skandu iela 7, Rīga, LV-1067

Gyproc vēsture

Starpkaru laiks

Ģipškartona (ģipša maisījuma kārta starp divām kartona loksnēm) izstrāde aizsākās Amerikā 19. gs. otrajā pusē. Pirmais patents tika izdots 1894. gadā, bet tikai pēc tam, kad amerikānis Frank Culver pierunāja savu jauno darba devēju „Thomas McGhie and Sons” nopirkt ģipškartona ražotni no ASV, un ar jauno produktu tika iepazīstināta Lielbritānija. Ražotnes celtniecību uzsāka 1916. gadā Vallasejā, Čeršīrā. Tomēr McGhie līdzīpašnieki nespēja nodrošināt pietiekamu finansējumu, un 1917. gadā ģipškartona ražotnes aktīvi tika pārdoti jauniem īpašniekiem – „British Plaster Board Limited [BPB]”.

Sākotnēji Britu būvindustrija jauno produktu pieņēma lēni. Palīdzēja jauna, modernāka rūpnīca, iegādāta 1927. gadā. Pārdošana pamazām pieauga, un 1932. gadā kompāniju sāka kotēt Londonas Akciju Biržā. Iegūtais papildu kapitāls 1934. gadā deva iespēju uzbūvēt jaunu rūpnīcu Eritā. Jaunajai rūpnīcai bija pietiekošas jaudas, lai ražotu arī ģipša sausos maisījumus (ģipškartona pamata izejviela), un BPB sāka ģipšakmens importu no Kanādas. Nākamajos divos gados kompānija veica strauju citu ģipša kompāniju pārņemšanu Anglijā, kā rezultātā BPB kļūva par dominējošu spēlētāju šajā industrijā - tiek pārņemtas kompānija „Gotham”, kas Anglijas ziemeļos veic ģipša izstrādājumu uzstādīšanas darbus, un „Gypsum Mines Limited”, kam piederēja lielākās ģipša raktuves Mountfieldā, Saseksa.

Pēckara gadi

1944. gadā BPB pārņem lielu konkurentu „Gyproc Products Limited”. Pēc šī darījuma tirgū paliek saujiņa mazu kompāniju un, kad 1968. gadā tirgu pamet arī „ICI”, BPB pieder jau 100% Anglijas ģipškartona un ģipša tirgus. Organizatoriski visas ģipša iekšzemes aktivitātes tika koncentrētas uzņēmuma „BPB Industries” filiālē „British Gypsum”. 1953. gadā BPB pārņem arī galveno papīra piegādātāju – C.Dāvidsona kompāniju no Aberdēnas.

Tāpat pēckara gados notika strauja investēšana ārzemēs caur partneru kompānijām un apakšuzņēmumiem. Pirmās investīcijas tika izdarītas 1946. gadā Dienvidāfrikā, pēc tam sekoja Plakoplatre Francijā (1952), Kanādas „Western Gypsum” (1954) un Zviedrijā (1957).

Mūsdienu vēsture

1987. gadā tiek iegādāts „Rigips” – labi pazīstama tirdzniecības marka Vācijā, Austrijā, Itālijā un Nīderlandē.

1996. gada aprīlī par 21 miljonu £ nopērk vācu „Borgadts”, tā paša gada jūnijā par 28 miljonu £ - „Gypsum Industries” no Dienvidāfrikas. Skandināvijas „Gyproc” tiek nopirkts 1998. gada oktobrī par 95 miljonu £, ar kuru jau pirms tam ir kopuzņēmums – saukts „Scancem”. 2000. gada martā BPB nopērk Vācu „Heidelberger Dammsysteme”, kurš ražo polistirola izolāciju, darījuma summa 22 miljonu £. Par 230 miljoniem £ 2000. gada jūnijā pārņem Amerikas kompāniju „Celotex”, kas ražo griestu paneļus. „Rawlplug Ltd.” par 27 miljonu £ tiek nopirkts 2001. gada janvārī. 2002. gada oktobrī BPB pārņem Beļģu „Gyproc Benelux” par 52 miljoniem £, bet tā paša gada martā citu ASV biznesu „James Hardie Industries” par 245 miljoniem £.

Iekļaušanās

Pēc 14 gadiem 2005. gada jūnijā BPB atgūst vietu FTSE 100 indeksā, kas ir 100 vislabāk kapitalizētās Lielbritānijas kompānijas.

1996. gada maijā BPB izveido kopuzņēmumu ar franču kompāniju Saint-Gobain, kas ražo stikla šķiedras izolāciju. BPB saņēma pārņemšanas piedāvājumu no Saint Gobain 2005. gada augustā - 720 pensi par akciju.

Iesākumā BPB pretojās šim uzstājīgajam piedāvājumam, bet galu galā akceptēja otrreizējo piedāvājumu par 775 pensi par akciju, kas noteica BPB vērtību 3,9 miljardi £. 2005. gada decembrī BPB tika nopirkts.

Darbībā

BPB ir viena no trijām vadošajām kompānijām Amerikas ģipškartona tirgū. Eiropā tās galvenie sāncenši ir franču Lafarge un Knauf no Vācijas.

Ģipškartons, galvenokārt, tiek izmantots iekšējo starpsienu izbūvei. Pārējie BPB izstrādājumi ir izolācijas materiāli, stiprinājumi, dekoratīvie sienu pārklājumi un piekaramo briestu komponentes.

Gyproc informatīvais centrs +371 67 32 38 03