Apdares darbi

Posted on 02.02.2022 - updated on: 05.12.2022

Rigips® ģipškartona un ģipša plāksnes tiek ražotas ar ideāli taisnu un gludu virsmu. Jebkuri nelīdzenumi, robi un citi defekti var rasties tikai nepareizas transportēšanas, uzglabāšanas vai uzstādīšanas rezultātā.
Lai nodrošinātu būvnormatīvu ugunsnoturības un skaņas izolācijas prasības, apšuvuma nobeiguma kārtai visas šuves pa perimetru ir obligāti jāaizpilda ar ģipša šuvju špakteļmasu. Pārējā špaktelēšana ir jāveic saskaņā ar nepieciešamo virsmas kvalitātes pakāpi.
Ģipša materiāli ļoti bieži tiek izmantoti griestu un citu lielu, izgaismotu plakņu apšuvumam, kur virsmas gludumam jābūt nevainojamam. Lai viss atbilstu augstākajām estētiskajām prasībām, apdarei jāizmanto tikai kvalitatīvi materiāli un precīzi jāievēro darbu secība.

Virsmas kvalitātes pakāpes

Q1 virsmas kvalitāte

Ar šuvju špakteļmasu jāpārklāj visas skrūvju galvas un jāaizpilda visas šuves vismaz vienā kārtā.
Nepieciešama pirms:
• flīzēšanas

Q2 virsmas kvalitāte
Ar šuvju špakteļmasu jāpārklāj visas skrūvju galvas un jāaizpilda visas šuves vairākās kārtās līdz pilnam aizpildījumam.
Nepieciešama pirms:
• vidējas un raupjas struktūras tapetēm
• struktūrkrāsām, matētām krāsām un emulsijām
• dekoratīvā apmetuma ar frakciju virs 1 mm

Q3 virsmas kvalitāte
Ar šuvju špakteļmasu jāpārklāj visas skrūvju galvas, jāaizpilda visas šuves vairākās kārtās līdz pilnam aizpildījumam un noslēgumā ar smalko nobeiguma špakteļmasu jānošpaktelē visu plākšņu virsmu plānā kārtā līdz 1 mm biezumam.
Nepieciešama pirms:
• smalkas struktūras tapetēm
• pusmatētām un spīdīgām krāsām
• dekoratīvā apmetuma ar frakciju līdz 1 mm

Q4 virsmas kvalitāte
Ar šuvju špakteļmasu jāpārklāj visas skrūvju galvas, jāaizpilda visas šuves vairākās kārtās līdz pilnam aizpildījumam un noslēgumā ar smalko nobeiguma špakteļmasu jānošpaktelē visu plākšņu virsmu vismaz 2 mm biezā kārtā.
Nepieciešama pirms:
• gludām un spīdīgām tapetēm
• spīdīgām krāsām
• dekoratīvā alabastra apmetuma (marmora imitācija)

Gremdmalu savienojumi

Gremdmalu savienojumi ir jāšpaktelē visām apšuvuma kārtām, izmantojot šuvju špakteļmasu, piemēram, Rigips VARIO.
Apšuvuma nobeiguma kārtai šuves obligāti jāpastiprina ar papīra vai stiklašķiedras šuvju lentu.
Divas garās gremdmalas ir visām Rigips PRO ģipškartona plāksnēm. Iegremdējums ir 1 mm dziļumā un 45 mm platumā, kas ir optimālais izmērs ergonomiskai šuvju lentas iestrādei.

Gremdmalu savienojumi nodrošina absolūti gludu virsmu, tāpēc augstākās kvalitātes sasniegšanai ieteicams lietot Rigips 4PRO ģipškartonu, kam iegremdētas ir ne tikai abas garās, bet arī abas īsās malas.

 

Špakteļmasa ir jāklāj optimāli biezā kārtā. Ja kārta būs par plānu, tā līdz izžūšanai nepaspēs pilnībā sacietēt un šādās vietās šuvju stiprība būs nepietiekoša.

Ja špakteļmasai ir jāpievieno ūdens, stingri jāievēro pamācībā norādītais daudzums. Ja uzjauktais, vēl neiestrādātais maisījums sāk sastingt, kategoriski aizliegts pievienot papildus ūdeni.

Šuvju lenta ir jāiesēdina svaigi uzklātā, nesacietējušā špakteļmasā un pēc tam virsma jāizlīdzina ar špakteļlāpstiņu.
Pēc pirmās kārtas izžūšanas šuve ir vēlreiz jāpārklāj ar šuvju špakteļmasu, paslēpjot šuvju lentu un nodrošinot savienojumam pilnvērtīgu noturību.

Griezto malu savienojumi

Griezto malu savienojumi ir jāšpaktelē visām apšuvuma kārtām, izmantojot šuvju špakteļmasu, piemēram, Rigips VARIO.
Apšuvuma nobeiguma kārtai šuves obligāti jāpastiprina ar papīra vai stiklašķiedras šuvju lentu un jāpārklāj ar smalko nobeiguma špakteli.

Slīdošie savienojumi

Ja apšuvuma plāksnes tiek pievienotas cita materiāla konstrukcijai - betonam, mūrim, metālam vai kokam, tad visās pievienojumu vietās materiālu atdalīšanai obligāti jāizmanto Rigips slīdošo savienojumu līmlenta. Tāpat lenta jāizmanto visos iekšējos stūros, kas pakļauti mērenam spriegumam vai nobīdēm, jo sausās būves ietvaros iekšējie stūri darbojas kā kompensācijas šuves. Lenta uz pamatvirsmām ir jāuzlīmē pirms apšūšanas. Visām aplīmējamām pamatnēm jābūt tīrām un sausām. Lentas lieko malu ir jāiegriež un jānoplēš tikai pēc špaktelēšanas.

Rigips slīdošo savienojumu lenta ir 5 cm plata un izgatavota no vaskota, matēta papīra. Lai pēc lentas liekās daļas noplēšanas uz virsmām nepaliktu netīrumi, speciālā līmes kārta ir uzklāta tikai pusei no lentas platuma - tai daļai, kas būs zem apšuvuma.

 

Visi iekšējie stūri ar slīdošo savienojumu lentu ir jāšpaktelē īpaši rūpīgi.

Vispirms spraugā ir stingri jāiespiež šuvju špakteļmasa, piemēram, Rigips VARIO.

Pēc tam svaigi uzklātajā špakteļmasā uz apšuvuma malas ir jāuzsēdina papīra vai stiklašķiedras šuvju lenta un virsma jāizlīdzina ar špakteļlāpstiņu.

Gadījumos, kad slīdošo savienojumu vietās tomēr veidojas plaisas, to labošanai var izmantot elastīgu akrila vai poliuretāna mastiku.

Stūri

Ja apšuvumam ir stūri, to pastiprināšanai un apdarei jāizmanto speciālās stūru lentas, piemēram, Gyproc Metal Flex un Habito Flex 83, vai arī pašlīmējošie stūra profili, piemēram, AquaBead.
Lielos objektos, kur lentas uzstāda mehāniski ar speciālo iekārtu, jāizvēlas lentas, kas piemērotas mehāniskajai iestrādei, piemēram, Habito Flex 83. Ekonomiskos risinājumos iekšējiem stūriem var lietot arī papīra šuvju lentas, piemēram, Spark Perf, taču aizliegts izmantot stiklašķiedras materiālus, jo tiem pēc locīšanas zūd noturība.

Stūru lentas ir piemērotas kā ārējiem, tā iekšējiem stūriem. Nolokot lentai malas uz vienu pusi, sanāk ārējais stūris, bet uz otru pusi - iekšējais stūris. Stūra profili visbiežāk ir domāti tikai ārējiem stūriem.

 

Stūra lenta ir jānogriež nepieciešamajā garumā un jānoloka uz atbilstošo pusi. Piestiprināšanai jāizmanto šuvju špakteļmasa, piemēram, Rigips VARIO, ko jāuzklāj uz abām apšuvuma plaknēm apmēram 1 mm biezā kārtā. Līdzīgi kā šuvju lentai, arī stūra lentu ir jāiesēdina svaigi uzklātā, nesacietējušā špakteļmasā. Lietojot pašlīmējošos stūra profilus, to iesēdināšana špakteļmasā nav nepieciešama - stūri vienkārši jāpielīmē pie attīrītām apšuvuma plaknēm.

Stūru lentas un profili ir izgatavoti no plāna materiāla, kas nedaudz izvirzās virs apšuvuma virsmas, un tos nedrīkst iedziļināt apšuvuma plāksnēs. Jebkāda veida plākšņu virsmas bojāšana rada plaisāšanas risku.

 

Pēc stūra iesēdināšanas to stingri jāpiespiež. Visprecīzāk un ātrāk tas izdarāms ar stūru rullīšu instrumentu, bet var lietot arī klucīti vai špakteļlāpstiņu. Izspiesto špakteļmasu uzreiz ir jānoņem.

Pēc špakteļmasas izžūšanas stūru vietās abas plaknes ir vēlreiz jāpārklāj ar šuvju špakteļmasu apmēram 30 cm platumā.

Skrūvju galvas

Skrūvju galvas ir jāšpaktelē tikai apšuvuma nobeiguma kārtai. Darbus jāveic reizē ar šuvju špaktelēšanu, izmantojot to pašu šuvju špakteļmasu, piemēram, Rigips VARIO.

Pirms špaktelēšanas ir jāpārbauda, vai skrūves ir pietiekami pievilktas un to galvas iedziļinās plāksnēs.

 

Pareizi ieskrūvētai skrūvei ir jābūt līdz 1 mm iedziļinātai plāksnē. Jāievēro, lai ģipškartona apšuvumam netiktu sabojāts kartons ap skrūves galvu.

Ieteikumi apšuvuma flīzēšanai

*Ja flīžu izmērs pārsniedz 60x60 cm vai svars ir lielāks par 60 kg/m2, tad flīzējuma apakšējā rinda ir obligāti jābalsta uz grīdas. Flīžu starpās jāievieto un jāatstāj izturīgi distanceri, kurus nobeigumā pārklāj ar flīžu šuvotāju.